Header Ads

Руслана - переможець «Євробачення»:як це було

Виступаючи у Стамбулі, 16 травня 2004 року співачка Руслана Лижичко з піснею «Wild Dances» першою серед українських виконавців стала переможцем міжнародного пісенного конкурсу "Євробачення", в якому брали участь представники 36 країн. Максимальні 12 балів їй віддали глядачі Естонії, Ізраїлю, Ісландії, Латвії, Литви, Польщі, Росії та Туреччини.


Європейська Мовна Спілка (ЄМС), створена 12 лютого 1950 року у Лондоні, стала наступником Міжнародного мовного союзу, який з 1925 року займався вирішенням конфліктних питань спочатку радіо-, а пізніше - і телемовників різних країн, головним чином тих, що стосувались розподілу частот і долання перешкод трансляціям. До неї увійшли суспільні і державні телерадіокомпанії 23 країн (у 1951 році - приєдналась ФРН) і через кілька років, плануючи розширити формат діяльності, у неї виникла необхідність створення «легкої розважальної програми», цікавої для всіх європейських телекомпаній.
Пропозиція представника італійської RAI Серхіо Пугліса взяти за приклад «Фестиваль італійської пісні у Сан-Ремо», який був конкурсом оригінальних пісень, котрі раніше не виконувались публічно, була схвалена у січні 1955 року на засіданні відповідного комітету ЄМС у Монако, а рішення про проведення подібного конкурсу і з обов'язковою його трансляцією у прямому ефірі на країни-члени ЄМС, що на той час було амбітною технологічною задачею, було затверджене Генеральною Асамблеєю ЄМС на зустрічі в Римі 19 жовтня 1955 року.
Перший конкурс ЄМС під назвою «Гран-прі Євробачення» пройшов у швейцарському місті Лугано 24 травня 1956 року за участю семи країн (Бельгія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Франція, ФРН та Швейцарія), хоча трансляція велась на десять (крім країн-конкурсантів - на Австрію, Великобританію та Данію) і на ньому впереше і востаннє кожен конкурсант представив дві пісні. По два представника від кожної країни було і серед членів жюрі, яке визнало переможницею швейцарку Ліз Ассію з піснею «Refrain».
У 1968 році, коли конкурс змінив назву на «Євробачення», в ньому брало участь вже 17 країн. Їх кількість суттєво збільшилась з кінця 1990-х років з приєднанням до ЄМС країн Східної Європи і колишнього СРСР. Україна дебютувала на ньому у 2003 році - в Ризі Олександр Пономарьов з англомовною піснею «Hasta la Vista» посів 14 місце серед 26 учасників. Наступний, 49-й конкурс пройшов у Стамбулі де 16 травня 2004 року Руслана з піснею «Wild Dances» стала переможцем за результатами телефонного голосування в прямому ефірі серед глядачів 36 країн. За цей успіх вона була відзначена званням Народної артистки України.
Попри те, що перемога на «Євробаченні» практично ніколи не сприяла успішній міжнародній кар'єрі переможців, за виключенням шведської групи «ABBA», що пермогла у 1974 році з піснею «Waterloo», британської Bucks Fizz («Making Your Mind Up», 1981) і канадки Селін Діон («Ne Partez Pas Sans Moi» 1988), яка виступала за Швейцарію, цей конкурс викликає незмінний інтерес, особливо у Східній Європі, і в 2016 році вже серед 42 учасників представниця України здобула другу перемогу - кращою піснею жюрі і глядачі, які з 2009 року беруть участь у голосуванні на паритетних засадах, визнали Джамалу з піснею «1944».
Загалом за всю історію «Євробачення» станом на травень 2017 року рекордсменом з перемог є Ірландія, представники якої здобувала їх сім разів (причому три рази підряд у 1992-94 роках), Швеція з шістьма перемогами та Франція, Люксембург і Великобританії з п'ятьма кожна; Україна ж входить до списку 14 країн, котрі перемагали більше одного разу.

Немає коментарів